Конспект уроку "Образи Івана Терешка і Джулії із повісті Василя Бикова "Альпійська балада"
Тема:
образи Івана Терешка
і Джулії. Протиставлення сили дружби й кохання світу насильства (за повістю В.
Бикова «Альпійська балада»).
Мета: продовжити роботу над сюжетом повісті; дати
характеристику головних героїв; дослідити тему протиставлення сили дружби і
кохання світу насильства; розвивати критичне мислення; удосконалювати вміння
виразного читання, виділення головного, коментування ключових епізодів; сприяти
вихованню в учнів кращих людських якостей – вірності, наполегливості,
мужності, стійкості, жертовності.
Обладнання: комп’ютерна презентація, відео-ролик, картки
«Паспорт-характеристика героїв твору», текст твору «Альпійська балада»
Тип уроку: урок
аналізу художнього твору
У чому сенс життя? Служити іншим і робити добро.
Арістотель
Залишатися людиною, незважаючи ні
на що….
А. Камю
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
2.1. Гра «Літературний пін-бол»
1.
Де відбуваються
події повісті? (В Австрії)
2.
Хто за
національністю Іван Терешка? (Білорус)
3.
Якої національності
Джулія? (Італійка)
4.
Якими були її
політичні переконання? (Комуністичними)
5.
Чому вона не
повірила розповідям Івана про голод, репресії? (Була під впливом облудливої
пропаганди)
6.
У чому полягав план
утечі полонених? (Підірвати в цеху бомбу, яка не розірвалася під час авіа
нальоту)
7.
Де Іван взяв зброю?
(Розправився з гітлерівцем, який над ним знущався)
8.
Що зробив іван,
коли Джулія від утоми не змогла йти? (Поніс на руках)
9.
Де молоді люди
відчули себе щасливими? (На альпійських луках, укритих маками)
10.
Про що мріяла
Джулія? (Про мирне життя, про дітей, щасливу родину)
11.
Із ким вступив у двобій Іван? (Із вівчарками)
12.
Як він урятував
свою дівчину? (Кинув у провалля на сніг)
На минулому уроці ми говорили
про особливості сюжету і композиції твору «Альпійська балада». Давайте
пригадаємо, якою є композиція повісті?
24 розділи повісті, з них
- 6 розділів присвячені коханню Івана та Джулії;
- 4 вставні частини: як Іванові вдалося здійснити втечу з
табору; сон Івана; спогади про дівчину свого друга; спогади про три невдалі
втечі з табору
- епілог – лист Джулії.
Скільки сюжетних ліній
розгортається у повісті?
Є дві сюжетні лінії. Перша – минуле Івана Терешка, його
участь у боях, поранення, госпіталізація, втечі з концтабору, оточення й полон;
друга – колізії втечі з концтабору і кохання Івана й Джулії.
Переплетення двох сюжетних
ліній сприяє увиразненню протиприродності війни. Композиція та сюжет твору
підпорядковані розкриттю характерів героїв, їхніх людських якостей. Від їхнього
морального вибору залежить їхня доля, а від таких, як вони і доля всього світу.
Вашим домашнім завданням було
визначити елементи сюжету повіті «Альпійська балада»
Зав’язка – сутичка
героя із Зандлером, втеча із табору
Розвиток дії – нелегкий шлях Івана та Джулії у горах
Кульмінація – кохання Івана та Джулії
Розв’язка – порятунок Джулії та загибель Івана
Епілог – лист Джулії до рідних Івана
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.
Слово вчителя
Добро і зло, радість і сум, зустріч і розлука,
біле і чорне, життя і смерть, війна і мир… Ці слова-антоніми супроводжують нас
завжди, вони заставляють нас задумуватися над сенсом нашого життя.
Сьогодні ми з вами будемо
говорити про такі актуальні проблеми, даючи характеристику головним героям
твору В.Бикова.
ІV. Оголошення теми і мети уроку
Тема сьогоднішнього уроку : образи Івана Терешка і Джулії. Протиставлення сили дружби й
кохання світу насильства (за повістю В. Бикова «Альпійська балада»).
Сьогодні
на уроці ми продовжимо роботу над сюжетом повісті, зробимо характеристику
образів головних героїв, а також постараємося дослідити тему протиставлення
сили дружби і кохання світу насильства.
V. Засвоєння нового матеріалу
1. Слово
вчителя. Отож, як ми знаємо, у творі розкриваються
два художні світи – це світ війни і світ кохання. Неординарно розкриває
тему війни і кохання білоруський письменник В. Биков. Проте, критик Л.І. Лазарєв визнає цікавою історію втечі і
переслідування німцями втікачів, але йому рішуче не по душі любовний сюжет
повісті: «Для чого потрібна в повісті ця історія короткого, несподівано
зародженого наперекір життєвим обставинам , всім смертям на зло – кохання?» Чи
згодні ви з думкою критика? (Учням
пропонується прийом «Обери позицію»:
«Так – Ні – Не знаю, не визначив власної позиції». Висловлюють власні
судження, аргументуючи їх.)
Для
того, щоб з’ясувати це питання, ми
проаналізуємо образи Івана та Джулії і в кінці уроку прослідкуємо, чи змінилася ваша думка. Під
час того, як ми будемо говорити про головних героїв, ви заповните паспорт-характеристику
кожного образу.
Але перш
ніж говорити про головних героїв, двайте подивимося фрагмент відео, яке нам
допоможе краще зрозуміти і відчути твір.
Відео
Опишіть
свої враження від побаченого.
2. Характеристика образу Івана
Терешка.
- Ким був Іван Терешка?
- Як поводився Іван в полоні? ( Полон змінив Івана, який ніколи не вважав
себе сміливцем, укріпив його дух, виховав характер “ У полку хлопець був як і
всі: по-піхотинському витривалий і в міру зосереджений. За
попередні бої одержав три подяки Верховного головнокомандування та дві медалі
«За відвагу» і думав, що на більше нездатний. І лише тут, у полоні, де нікому
було ні надихати на солдатські подвиги, ні нагороджувати, ні навіть брати до
уваги геройське, де за кожну маленьку провину можна було накласти
життям, — тут у ньому хтось збудився, нескорений, сміливий і впертий. ”.)
- В якому епізоді особливо яскраво проявляється «дух непокорства»? (Зіткнення
героя з командофюрером Зандлером. Зандлер наказує Івану начистити черевики, і
той погоджується, тому що готує себе в цю хвилину до іншого. Івану доводиться
терпіти навіть те, що офіцер скидає попіл із сигарети на його голову. Тільки
коли він бачить зневагу в очах полонених жінок, він уже не в змозі стримувати
свій гнів – б’є офіцера по обличчю… Від смерті Івана врятував несподіваний вибух,
і це дало йому можливість втекти, прихопивши пістолет Зандлера)
3. Лінгвістичний
аналіз – поєдинок із собакою при втечі.
Слово вчителя.
-
Прочитайте епізод поєдинку Івана з
собакою . Чим він закінчився?
-
Які художні засоби допомагають письменнику порівняти людину і собаку?
(Дієслова, які передають динаміку поєдинку та
характеризують її учасників
Собака
|
Людина
|
Драпнула, хряснуло,
заскавчав, рванувся,
сыпнувся, вислизнув,
дихав, кинувся,
вигнув, скавулів,
підвівся, посунувся,
не стрибнув, скавулів,
проповз,зупинився
|
Випав, покатився,
Не встояв, встиг схопити,
зловив, викинув,
намагаючись підім’яти, почав душити, рушив, затягнув, стиснувся, тремтіла, побоювався,
схопив, вдарити, передумав
|
Епітети:
Собака
|
Людина
|
Точний, сильний,
страшенно сильний, різко, відчайдушно, часто, сильно, злобно, судорожно,
безпорадно, тихо, безсильний
|
Сильно, останнім
зусиллям, пекучо-тремтячі, дикими, обережних, стомлено, повільно
|
Висновок: Іван став схожим на звіра; він бореться з останніх сил, розуміючи, що при
поразці він попрощається зі
свободою і життям. Дієслова позначають не просто дію, а
дійство відчайдушне, вольове. Характерні епітети співвідносяться і з людиною,
і з твариною, допомагають передати
динаміку бою, побачити велику жагу людини до життя.)
-
Мимоволі згадуються рядки з поеми М.Ю.Лермонтова «Мцыри» (Епізод «Бій з барсом»):
И мы, сплетясь, как пара змей,
Обнявшись крепче двух друзей,
Упали разом, и во мгле
Бой продолжался на земле.
И был я страшен в этот миг;
Как барс пустынный, зол и дик,
Я пламенел, визжал, как он;
Как будто сам я был рожден
В семействе барсов и волков…
Як і герой Лермонтова,
Іван перемагає: не тільки фізично, а й морально ( «Не
одводячи погляду від собаки, Іван метнувся вбік і вхопив у траві каменюку. Хотів ним вдарити собаку, але передумав…»)
4.
Характеристика образу Джулії.
Слово вчителя. Знайомство з людиною починається з її зовнішності. Чому письменник подає
декілька портретів дівчини? Прочитайте їх
. («…він помітив, як під копицею чорного, давно не стриженого волосся
радісно блиснули такі самі чорні, мов маслини, очі», «Здавалося, він десь уже бачив ці незрозумілі очі на смуглявому, худому
лиці…Казалось, он где-то уже видел их, эти непонятные глаза
на смуглом, сильно исхудавшем лице…», «У цьому погляді він
помітив заспокоєння і тиху вдячність за те, що не пішов без неї…»).
Автор дає читачам можливість поступово розкривати для себе
Джулію, як це робив Іван; вона змінюється, як і кожна людина, залежно від
настрою, ситуації.
-
Що ви знаєте про Джулію?
Учні зачитують
заповненні таблички
1
|
Прізвище та імя
|
Іван Терешко
|
Джулія Новеллі
|
2
|
Вік
|
25 р
|
|
3
|
Національність
|
Білорус
|
Італійка
|
4
|
|
с.Терешки, бідна селянська
родина, батько помер із голоду
|
Неаполь, батько – хазяїн фірми,
багач
|
5
|
Рід занять
|
Рядовий солдат,
військовополонений, звик до важкої селянської праці; реально оцінює свою
державу
|
Військовополонені, живе ілюзією
про комунізм
|
6
|
|
Скромний; вірний; не мав
дівчини; на нікого не розраховує
|
Тендітна, ніжна, батько хотів
видати заміж за багача, втекла з Маріо, можливо кохала
|
|
Риси характеру
|
Милосердний, вразливий, сильний
духом, терплячий, витривалий, міцної статури
|
Оптимістична, завзята, смілива,
відчайдушна, рішуча
|
|
Мрії
|
Мирне життя
|
-
Чи було кохання Івана та Джулії несподіваним? (Ні, воно виникло поступово)
5.
Створення
ланцюжка «Еволюція почуттів героїв»
Почуття
|
Цитата
|
Злість
|
«не
стримавши напруження й гніву, ляснув її по щоці»
|
Байдужість
|
«Іван намагався бути байдужим
до неї»
|
Приязнь
|
«Тоді він уже з більшою
приязню, ніж досі, подивився на дівчину, на її мокре, смугляве і знову
радісне обличчя»
|
Страх втратити
|
«Іван боявся тепер втратити
супутницю»
|
Щось незнайоме
|
«Це
не був ані жаль, ані співчуття — так щось пригнічувало його сумління»
|
Нове почуття
|
«Її присутність
тут вже не здавалася йому небажаною чи обтяжуючою»
«Його душу опанувало нове
почуття до неї, чи то братнє, чи то батьківське»
|
Людське диво
|
«Іван,
не рухаючись, як на чарівну таємницю природи, дивився й дивився на неї —
маленьке людське диво, так пізно й радісно відкрите ним у житті»
|
6. Виразне читання уривку повісті «Перше кохання».
«Хіба міг він
передбачити, що в свою четверту втечу, рятуючись від загибелі, так несподівано
спіткає своє перше кохання? Як усе заплутано, перекручено, перемішано на цьому
світі. Невідомо тільки, хто перемішав усе, інакше як би сталось оце — в полоні,
на порозі смерті, з чужою незнаною дівчиною, людиною іншого світу?»
7.
Словесне малювання.
«Як за допомогою
кольорів можна змалювати кохання серед жахів війни?»
8.
Аналіз образів-символів твору
Крім
образів головних героїв, у творі ще є образи-символи. Як ви думаєте, які це
образи?
Мак –
символ краси та молодості, символ крові, пролитої в боях, символ пам’яті.
Небо –
символ Бога, проведіння, сили, що керує світом, справедливість, вічність,
краще, що є в людини.
Імена:
Джулія – Джульєтта, Іван – Божа милість, узагальнене ім’я росіянина.
Образ
провалля, на краю якого опинилися герої – символ смерті, що перекреслює усі
надії та сподівання на порятунок.
Повернення
до проблемної ситуації уроку. В
фіналі повісті Іван рятує Джулію ціною власного життя. Чи міг він вчинити
інакше? (Л.І Лазарєв помиляється, коли
говорить про недоречність та раптовість кохання молодих людей. Перш, ніж
покохати один одного, Іван та Джулія пройдуть довгий і небезпечний шлях. Вони
повільно зближувались, долаючи взаємну неприязнь, недовіру, непорозуміння,
перемагаючи холод, голод, змучені і зранені фашистською неволею.)(Учні
висловлюють свою позицію, яка змінилась або залишилась попередньою.)
VI. Підсумок уроку
Складання
асоціативного куща до слова «мир»
Повість
«Альпійська балада» - твір про війну. А антитезою до поняття «війна» є слово
«мир».
МИР: життя, зустріч, радість,
добробут, кохання, майбутнє, народження, процвітання.
Слово вчителя: Сьогодні, як ніколи, для нас є
актуальною тематика і проблематика повісті «Альпійська балада», адже на долю нашого покоління випало бути очевидцями
війни у нашій країні. Усі ми є свідками того, як війна змітає все на своєму
шляху, відбирає життя, скалічує долі, ламає психіку людей. Ті, хто побували у
цьому пеклі війни вже ніколи не будуть такими як раніше. Адже війна – це
протиприродно для людини. Проте неодноразово чуємо з екранів телевізора, що і
там, на війні, знаходиться місце для найсвітліших людських почуттів – дружби,
вірності, любові, кохання. Будемо вірити
в те, що ці одвічні цінності переможуть озлоблення, агресію і ненависть, що ці
жахіття війни припиняться і на нашій землі знову запанує мир і спокій. А усім
гостям, які присутні на уроці, ми хочемо подарувати білих голубів як символ
миру і спокою, прикрашені червоними маками на знак пам’яті про тих, хто заплатив за цей мир для нас своїм життям.
VIІ. Оцінювання
VIІІ. Повідомлення домашнього завдання
Написати
свою версію фіналу повісті, повторити значення термінів «балада», «повість».
На
завершення уроку я хочу побажати усім нам мирного неба над головою, а вам,
діти, в майбутньому пізнати таке чисте, справжнє кохання, яке зародилося між
героями повісті.
Дуже гарний урок. Дякую за допомогу .
ВідповістиВидалитиХуйня
ВідповістиВидалитиТи?
ВидалитиМда
ВідповістиВидалити+
ВідповістиВидалитиЧётенько
ВідповістиВидалитиДуже гарний урок!
ВідповістиВидалити